Oáza klidu, jezírko s rybičkami uprostřed. Pro někoho sen, pro vás to může být realita. Jak si vytvořit jezírko?
V první řadě si pro jezírko vyberte dobré místo. Vhodnější je prostor mimo stromy, aby do něj nepadalo listí. Kořeny stromů mohou navíc poškodit podloží pod jezírkem. Vhodný není ale ani přímý sluneční svit, svítit by na něj mělo maximálně čtvrtinu dne.
Jakmile si vyberete místo pro vybudování jezírka, čeká vás ta nejtěžší fyzická práce v tomto projektu a to je vykopání rybníčku. Nejprve si vyznačíme tvar a poté začneme tvarovat obrysy jednotlivých pater jezírka. Hloubka jezírka je na vás, ale čím hlubší jezírko, tím lépe se bude udržovat teplota vody což je důležité pro ryby i rostliny.
První patro by mělo být hluboké asi 10cm, v tomto patře rostou bažinaté rostliny, druhé patro by mělo být hluboké mezi 20ti až 40ti centimetry, největší hloubka by měla být minimálně 60centimetrů a v ní se daří leknínům, bahničkám či rdestu. Vykopaný tvar jezírka vysypte pískem a následně pokryjte folií, čímž se zabrání protržení jezírka a unikání vody. Folie pro jezírka musí být odolná vůči UV paprskům, mrazuvzdorná, netoxická pro rostliny a vodní živočichy.
Založení dna není složité. Je potřeba do nejhlubší části nádrže umístit asi 1cm vrstvu písku, chce to ale písek jemný bez větších a ostrých kamenů. Další důležitá věc je čerpadlo s filtrací, samotný filtr nepomůže. Strany jezírka musíme vyložit oblázky a osázíme je rostlinami.
Rostliny umísťujeme do košů, které zabraňují množení rostlin v jezírku, to nám tím pádem nezaroste. Také je to jednodušší při přesazování rostlin. Sázejte vždy na jaře a dodržujte zastoupení všech hloubkových vrstev. Bažinu i hloubkové vodní zóny.
Jakmile máte vše hotovo, už vás čeká poslední krok, napustit jezírko vodou, pořídit si do ní rybičky a užívat si u jezírka s dobrou knihou, pochlubit se s jezírkem rodině a přátelům a mít dobrý pocit z dobře odvedené práce! O jezírko samozřejmě musíte nadále pečovat, největší část práce máte ale již za sebou.