Děti si neumí říct o pozornost jinak než právě pláčem. Mohou chtít jenom vaši přízeň, mohou mít hlad, ale také jim může být zima nebo je něco bolet. To je to, co musíte zjistit, navíc ne vždy je to patrné.
– Je třeba si uvědomit, že pláč je jedinou formou komunikace prvních několik měsíců života dítěte
Jak utišit plačící dítě?
DEJTE MU POCIT BEZPEČÍ
Pamatujete si na zavinovačky? Možná i vy jste jako nemluvně jednu měli, vaši rodiče určitě. Byly velice populární v době minulého režimu. Zabalit je do něčeho měkkého a teplého, zároveň ale aby měly dostatek prostoru pro pohyb rukama nebo nohama – to je ideální způsob, jak děťátko utišit.
MOŽNÁ ZMĚŇTE POLOHU
Sami to znáte, když ležíte moc dlouho v jedné poloze, začne vás bolet ruka, mravenčit noha, všechno je nepříjemné, bolí vás záda nebo za krkem. Děti to mají stejně. Zvedněte miminko do sedu, nebo ho otočte na jinou stranu, otočte mu hlavičku, nebo si ho na ruce položte opačně, tedy bříškem a hlavičkou na ruku.
DUDLÍK JE VŽDYCKY ŘEŠENÍ
Když má dítě plnou pusu, nemůže brečet. Většinou to funguje. Sací reflex je silnější než ten, který je nutí plakat. Pokud tedy nevíte, co by děťátko mohlo trápit, jelikož je čisté a nakrmené a polohu neustále měníte, dejte mu dudlík.
MLUVTE NA NĚ
Dítě vám sice neodpoví, ale vyhovují mu vibrace zvuku, které cítí, když mluvíte a dítě máte na hrudi. Je to pro něj podobné, jako když bylo ve vašem bříšku.
POHYB VŽDYCKY POMŮŽE
Celé těhotenství byly zvyklé, že je s nimi pohybováno. Proto se jim tak lépe spí, když se také neustále cítí v pohybu i po narození. Kolébky, kočárky, houpačky, tohle všechno je pro děťátko znamení bezpečí a klidu a něco, na co jsou zvyklé.
MAZLENÍ A MASÍROVÁNÍ
Děti jsou zvyklé na doteky. Masáže a hlazení jemnými pohyby v malých kruzích, to všechno děti uklidňuje, a navíc jim to pomáhá necítit se jednak mimo dosah matky a jednak jim to pomáhá při opruzeninách nebo při přeležených svalech.