Keřík kaliny bodnatské můžeme pro její schopnost přečkávat i tu nejmrazivější zimu a dokonce během zimního období i kvést, s klidem nazvat Zimní královnou zahrad. Jde o opadavý keř, který ustojí i chladnější klima, a je proto vhodná i do zahrádek, které jsou položené ve vyšších oblastech. Kalina bodnatská má růžové květy, které jsou uspořádány do malých, svazkových lát, a je vyhlášena svojí nádhernou voní. V létě tato rostlina odpočívá a na podzim je nepřehlédnutelná svými krásnými barvami.
Později shazuje i listy. Kalina bodnatská může dorůst výšky až dva metry. Z tohoto důvodu je velice vhodné ji umístit ve skupinové výsadbě, kde se bude vyjímat. Například v rohu, nebo okraji zahrádek. Tento druh kaliny byl vyšlechtěn přímo pro pěstování v zahradách. Původem pochází keř kaliny z křovin a lesů severní polokoule, ale také z oblastí, kde je mírně teplé pásmo.
Okrasný keř
Kaliny jsou s oblibou pěstovány v zahradách pro jejich bílé nebo růžové květy, které krásně voní. Na podzim kaliny zabarví své listy do vínové barvy. Plody mají kaliny kulovitého nebo vejčitého tvaru, jsou zbarvené do červena a modra, nebo jsou plody mourovatě černé. Na plodech si potom pochutnávají zpěvaví ptáci. Nejlépe se daří kalině bodnadské na nějakém slunném, anebo polo stinném místě, kde je chráněna před studeným větrem. Jako ideální jsou, nejspíš místa poděl zdí. Půda, do které kalinu vysazujeme, by měla být mírně kyselá a naprostou absencí vápna. Keř se dá velice snadno vypěstovat ze semínek, ale můžeme jej namnožit i pomocí řízků.
Kalina v ohrožení
Kalina bodnatská bývá velmi často napadána těmito škůdci:
ü Housenky. V tom případě je třeba v čas zasáhnout, jinak tito škůdci ožerou kalinu až holé větve.
ü Mšice.
Mimo to bývají kaliny často postiženy listovou skvrnitostí a václavkou.
Velmi často jsou kaliny k vidění také v městských parcích, kde svými plody lákají rozličné ptactvo.