Slunění u bazénu má také svá úskalí a zdravotní rizika

Přesto byste neměli zapomínat na své zdraví a před slunečními paprsky se přiměřeně chránit. Že nadměrné opalování bez ochranných prostředků pokožce příliš nesvědčí, víme všichni, ale mnozí z nás v létě zapomínají na pokrývku hlavy. Přivodit si takový úžeh, není zrovna nic příjemného.
potřeby k vodě


Jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem?


Mnozí z nás nedokážou úžeh a úpal vůbec rozlišit, tak se s nimi pojďme blíže seznámit:


Úpal


Jedná se o narušení termoregulačního systému těla v důsledku vysokých teplot, jejichž zdroj však nepochází z přímého působení slunečních paprsků. Modelovou situací může být například cestování v letní výhni v přeplněném, špatně větraném autobuse. Nebo zamíříte z mírného klimatu k moři, kde teplota stoupá vysoko přes třicet stupňů, podceníte pitný režim, vydáte velkou tělesnou námahu a problém je na světě. Úpal je celkové přehřátí organismu, mezi typické příznaky patří bolesti hlavy, závratě, zmatenost, pocit na zvracení, až mdloby. Úpal je pak životu nebezpečný, jestliže tepelná zátěž neustává, tělesná teplota překročí 40 °C, a může se dostavit i bezvědomí a křeče. Dehydratace výrazně nebezpečí úpalu zvyšuje, proto na dostatek tekutin v létě nesmíte zapomínat. Riziko vzniku úpalu značně vzrůstá také v tropických oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu. Tělesný pot totiž v tomto prostředí není schopen dostatečně tělesnou teplotu regulovat, proto se také starším a nemocným lidem vůbec nedoporučuje do těchto končin cestovat.
záchranný kruh


Úžeh


Úžeh vzniká primárním působením slunečních paprsků, především na odkrytý povrch hlavy, která není chráněna vhodnou pokrývkou. Rozdíl mezi úžehem a úpalem v tomto případě spočívá v tom, že je podrážděn mozek a mozkové blány. Obvykle se také zdravotní potíže dostaví až po určité době se zpožděním několika hodin, nejčastěji v noci po denním pobytu na přímém slunci. Projevy postižení úžehem jsou pak podobné jako u úpalu, stavy bezvědomí a křečí se však dostavují při úžehu častěji. Nejvíce postiženou skupinou pacientů jsou pochopitelně malé děti a staří a nemocní lidé.

Proč pláče, a hlavně jak dítě uklidnit?

Děti si neumí říct o pozornost jinak než právě pláčem. Mohou chtít jenom vaši přízeň, mohou mít hlad, ale také jim může být zima nebo je něco bolet. To je to, co musíte zjistit, navíc ne vždy je to patrné.
–          Je třeba si uvědomit, že pláč je jedinou formou komunikace prvních několik měsíců života dítěte
brečící miminko
Jak utišit plačící dítě?
DEJTE MU POCIT BEZPEČÍ
Pamatujete si na zavinovačky? Možná i vy jste jako nemluvně jednu měli, vaši rodiče určitě. Byly velice populární v době minulého režimu. Zabalit je do něčeho měkkého a teplého, zároveň ale aby měly dostatek prostoru pro pohyb rukama nebo nohama – to je ideální způsob, jak děťátko utišit.

MOŽNÁ ZMĚŇTE POLOHU
Sami to znáte, když ležíte moc dlouho v jedné poloze, začne vás bolet ruka, mravenčit noha, všechno je nepříjemné, bolí vás záda nebo za krkem. Děti to mají stejně. Zvedněte miminko do sedu, nebo ho otočte na jinou stranu, otočte mu hlavičku, nebo si ho na ruce položte opačně, tedy bříškem a hlavičkou na ruku.

DUDLÍK JE VŽDYCKY ŘEŠENÍ
Když má dítě plnou pusu, nemůže brečet. Většinou to funguje. Sací reflex je silnější než ten, který je nutí plakat. Pokud tedy nevíte, co by děťátko mohlo trápit, jelikož je čisté a nakrmené a polohu neustále měníte, dejte mu dudlík.

MLUVTE NA NĚ
Dítě vám sice neodpoví, ale vyhovují mu vibrace zvuku, které cítí, když mluvíte a dítě máte na hrudi. Je to pro něj podobné, jako když bylo ve vašem bříšku.

POHYB VŽDYCKY POMŮŽE
Celé těhotenství byly zvyklé, že je s nimi pohybováno. Proto se jim tak lépe spí, když se také neustále cítí v pohybu i po narození. Kolébky, kočárky, houpačky, tohle všechno je pro děťátko znamení bezpečí a klidu a něco, na co jsou zvyklé.
dudlík na stole
MAZLENÍ A MASÍROVÁNÍ
Děti jsou zvyklé na doteky. Masáže a hlazení jemnými pohyby v malých kruzích, to všechno děti uklidňuje, a navíc jim to pomáhá necítit se jednak mimo dosah matky a jednak jim to pomáhá při opruzeninách nebo při přeležených svalech.
 

Sám doma

Jednou to prostě přijít musí. Vaše dítě to bude muset začít zvládat bez Vás a zvykat si být doma samo. Jistě byste si přáli, aby to zvládlo tak bravurně, jako malý Kevin v nejúspěšnějším filmu roku 1990, ale to Vám prostě nikdo nezaručí. Vždy záleží na povaze dítěte a tu nejlépe znáte právě Vy. Proto také neexistuje žádný předpis, který by stanovil určitý věk jako hranici, kdy už může být dítě samo doma. A ani nemůže existovat.

Některé dítě již v osmi letech je natolik rozvážné, spolehlivé, klidné a vyspělé k tomu, aby mohlo zůstat již několik hodin doma samotné. Jiné dítě ve stejném věku však je stále neopatrné a roztěkané, takže si nemůžete být jisti, co by je ve Vaší nepřítomnosti napadlo.
 
CO ŘÍKAJÍ PSYCHOLOGOVÉ A CO ZÁKONY
Zatímco psychologové doporučují nechávat děti samotné zhruba od jejich deseti let, zákony žádné tabulky neuvádí. Prostězáleží na zralosti Vašeho dítěte. A také na tom, zda si chcete zajít pouze na půl hodinky do obchodu nebo vyrazit na celý večer na sraz spolužáků. Zodpovědnost leží pouze na Vás a jelikož zákon konkrétně nic neříká, následky si vždy ponesete pouze Vy.

Zní to tak děsivě, že někteří úzkostliví rodiče přenášejí svůj strach na dítě, až to se stává samo bázlivým a nesamostatným. A to jistě nechceme. Bát se o svoje dítě budeme vždy, a tak nám nezbývá, než sami usoudit, jestli si už dítě všeobecně samo vystačí a umí dodržet naše pokyny.
 
PŘIPRAVTE SE DŮKLADNĚ
Svému dítěti musíte věřit. Klidnější určitě budete, když si potomka před oním prvním „sám doma“, důkladně prověříte a vyzkoušíte:
·         trénujte stále delší dobu samotného pobytu doma
·         nastavte pravidla, co smí a co nesmí ve Vaší nepřítomnosti
·         napište dítěti např. na ledničku základní telefonní čísla a naučte ho vytáčet je na mobilu, aby vědělo, kam se obrátit o pomoc
·         otestujte ho – zaklepejte či zazvoňte a ověřte si jeho reakci

Dětské postele

Narodilo se vám druhé dítě a tomu většímu musíte pořídit vlastní dětskou postel 90×200 Drevenynabytek-borovicemasiv.cz. Nemůže spávat s vámi a musí udělat prostor v dětské postýlce pro nového člena. Pořiďte mu kvalitní masivní postel z borovice. Dřevo je řádně vybírané, aby bylo dostatečně kvalitní, pevné a stabilní. Musí se s ním dobře manipulovat. Masiv zajistí dlouhou životnost. V naší nabídce najdete postele pro děti, teenagery i pro dospělé. K posteli nabízíme různé příslušenství.

výroba postele

  • V naší nabídce se prodává postel zcela bez příslušenství. Matrace ani rošty nejsou součásti postele. Na našich stránkách najdete různé druhy postelí. Mohou být v přírodní barvě nebo mohou být lakované. Lakované máme ve stylu grafitu, ořechu, dubu, olše, calvadosu a buku.
  • Dále je možné k postelím bez pevného roštu, rošt dokoupit. Najdete je v nabídce postelových roštů. Jsou vyrobeny ve stejných barvách jak samotné postele.
  • V nabídce najdete postelové matrace různých druhů. Molitanové i ze speciálních materiálu pro pohodlí a správné držení těla při spánku.
  • Jedinečnou příležitostí je pořízení úložného prostoru, uloženého pod postelí. Můžete mít dvě zásuvky, které se zasouvají pod postel. Možnost úložného prostoru přijde v hod v každé situaci. Můžete do něj uložit věci, které nepotřebujete. Například schovat zimní věci na léto nebo náhradní peřiny pro hosty.
  • Další možností je přistýlka. Ta je vhodná, když u vás hodlá přespat nějaký kamarád, nebo když vám sestra svěří děti na hlídání, které se protáhne a zůstanou u vás i přes noc. Vždy uvítáte postel navíc. Při nečekané návštěvě, nebo když se vám protáhnou oslavy do druhého dne.
dětská postýlka s dětmi

Neváhejte a koukněte na naší nabídku dětských postelí. Rozhodně si vyberete vhodnou postýlku pro vaše dítě, která krásně zapadne do dětského pokojíku.

8 bodů pro úspěšný výběr dětské koloběžky

1.          Kolik koleček potřebujeme

Dvojkolové koloběžkyjsou vhodné pro děti, které se už naučily určité stabilitě a jsou jistější v jízdě, respektive jsou určeny pro děti od 3 let věku.
Trojkolové a čtyřkolové koloběžkyjsou ideální pro nejmenší děti, které ještě nemají jistotu stability při jízdě a ještě se teprve učí samostatné obsluze koloběžky, jako je brzdění, odrážení a ovládání. Jsou určeny pro děti od 2 let.
Trojkolové koloběžkymají dvě kola vepředu nebo vzadu. Bezpečnější varianta je ale se dvěma kolečky vepředu, protože má omezený úhel otočení řídítek, což zabraňuje nechtěnému pádu.
chlapeček na koloběžce

2.          Výška a hmotnost dítěte

Nevybírejte jen podle věku dítěte, ale i dle jeho individuálních nároků na parametry. Ideální jsou výškově nastavitelná řídítka. Dodržování maximální nosnosti je nezbytné taktéž. V opačném případě by se dítě mohlo zranit nebo se koloběžka rychleji opotřebí.
 

3.          Materiál koloběžky

Plastová konstrukcese využívá častěji pro nejmenší, kde není nárok na velikou zátěž a naopak dítě potřebuje mít konstrukci odlehčenou.
Kovová konstrukceje výhodná, co se týká odolnosti materiálu, ale pro menší děti je špatně ovladatelná.

4.          Materiál koleček

Pěnová kolečka
Jsou skvělá na jízdu v nerovném terénu, protože jsou měkká, a tím přiléhají k povrchu. Nevýhodou je ale menší odolnost, rychleji podléhají zkáze, stačí malá dírka a skrze vlhkost se kolečko začne drobit.
Nafukovací kolečka
Výhodou je vysoká odolnost a pohodlí při jízdě. Můžeme zavítat i do přírodního terénu. Musíme se však zaměřit opět na věk a zdatnost dítěte. Kolečka by neměla být příliš velká, protože se taková koloběžka hůře ovládá a je těžší.
Polyuretanová kolečka
Jsou odolná, vydrží i tu nejvyšší zátěž. Problémem je, že k povrchu nepřiléhají dostatečně, jízda je tedy více „vyklepaná“. Kolečka jsou však rozdělena do stupňů tvrdosti. Čím je číslo nižší, tím je kolečko měkčí. Příliš měkká kola však podléhají rychlejšímu opotřebení, proto se doporučuje nesáhnout pod hranici s označením 76A.

5.          Kvalita ložisek

Obecně se značí čísly (indexy) 3, 5, 7 a 9. Čím je index vyšší, tím by mělo ložisko zajistit rychlejší jízdu kol. Avšak každý výrobce má ložiska jinak kvalitní, proto se raději poptejte na více informací u prodávajícího.
U dětí mladších 4 let se koloběžky s ložisky nedoporučují, protože by zvýšily rychlost koloběžky.
kluk na koloběžce

6.          Výběr brzdy

Nožní brzdaje jednodušší pro menší děti. Stačí stlačit „blatník“ koloběžky a zabrzdí.
Ruční brzda se doporučuje u dětí starších.
 

7.          Kvalitní konstrukce

Některé koloběžky jsou svařované ve spoji řídítek a stoupátka. Tato varianta se ale nedoporučuje, protože tento spoj je slabinou, dochází tedy k rychlejšímu zničení. Lepší varianta je bez svařování.
Co se týká skládání, pokud není nezbytné, třeba u menších dětí, raději jej vynechte. Konstrukce je tak odolnější, skládáním se koloběžka rychleji uvolňuje, a při jízdě se následně „viklá“.

8.          Bezpečnost

Určitě nezapomeňte na bezpečnostní „pomocníky“, které pomohou eliminovat úrazy, tj. přilbu, chrániče a reflexní vestu.

Nikdy nenechávejte batole při koupání bez dozoru

Mějte dítě pod kontrolou

Koupel miminka vyžaduje především neustálý dozor. Tomu by také měla odpovídat příprava samotné lázně. Veškeré pomůcky si nachystejte s předstihem a mějte je po ruce, neustálé odbíhání pouze odvádí pozornost. Nachystejte si včas také protiskluznou podložku, odolnou vůči působení vody, a pohybujte se v koupelně ve vhodné obuvi, nebo nejlépe naboso.
batole při koupání.jpg
Kojenci nesmí za žádných okolností zůstat ve vaně s vodou sami, a to ani několik vteřin. Jsou známy případy, kdy malé děti utonuly ve vaničce, kde bylo pouhých několik centimetrů vody. Tragickým následkům takového počínání předejdete pouze vaší přítomností, kterou zaměříte na samotný proces koupání. Nespoléhejte ani na žádné podpůrné pomůcky – podložky nebo desky, které by batole ve vaničce mohly teoreticky fixovat v požadované poloze.

Rozptylování televizí nebo mobilním telefonem

Nenechte se rozptylovat hudbou a především rozhlasovým nebo televizním vysíláním. Pamatujte na to, že jste vy a vaše ratolest v neustálém kontaktu. Televize je obecně považována v tomto směru za jeden z nejhorších elementů. Stejně tak mobilní telefon – ten do koupelny nepatří a měli byste dopřát sobě i dítěti dostatečné soukromí a klid.

Pozor na zranění

Odrostlejší batolata to svádí ve vaničce skotačit, pamatujte však na to, že vanička není bazén, a že se mohou v omezeném prostoru snadno zranit. K častým poraněním – popáleninám také dochází tehdy, jestliže dopouštíte k sedícímu miminku horkou vodu, vaše ratolest je živá bytost, nikoliv nádobí ve dřezu. Bohužel je takových případů v lékařských záznamech poměrně hodně.
šťastný dítě s úsměvem.jpg

Nespoléhejte na děti

Jediný, na koho se můžete při koupeli malého dítěte spolehnout, jste vy sama, váš manžel, nebo jiná dospělá osoba z rodiny, které dítě důvěřuje. Nepřenechávejte koupání miminka starším sourozencům – dětem.

Sprchování

Očista batolat je ideální vždy v lázni s vodou, jejíž teplota odpovídá teplotě tělesné, sprchování je poměrně ošidné, neboť se tu často proud vody střídá chladný s horkým a ten může citlivou pokožku opařit.

Magie pro firemní i soukromé akce

Je spousta lidí, kteří pravidelně navštěvují divadelní představení, nejrůznější kulturní akce nebo třeba pokaždé, když přijede cirkus do jejich města, tak jdou s dětmi do cirkusu, ale asi nikdo z Vás nechodí pravidelně na kouzelnické vystoupení, že ano? Většina lidí se podívá na takové vystoupení v televizi, kde je součástí nějakého programu. Ale proč nezažít magii na vlastní oči? Kouzelník nemusí vystupovat pouze jako součást nějakého většího programu či kulturní akce, ale může přijít i na Vaši soukromou oslavu k Vám domů.

kouzla

Ano, přesně tak. Jsem zkušený kouzelník a nabízím Vám své služby nejen při dětských oslavách, ale také na firemních akcích či dokonce svatbách. Kromě toho, že magickou kousky, které předvádím, zabaví děti a aktivně je zapojí do celého vystoupení, tak i pro dospělé mám připravený velmi zajímavý a příjemný repertoár, při kterém budete přemýšlet, jak to ten chlápek vlastně dělá a jistě Vás také bude bavit.

U dětských oslav nesmí samozřejmě kromě kouzel chybět také zvířátka z balónků a při firemních oslavách či zábavě pro dospělé, tak zvaná mikromagie, kterou předvádím přímo u stolu nejen s kartami či mincemi, ale i se spoustou dalších doplňků. Zjistěte i Vy, co všechno je možné a užijte si na vlastní oči vystoupení profesionálního kouzelníka.

party
Nechcete mít fádní běžnou svatbu? Pozvěte si kouzelníka. Chcete zabavit své děti při narozeninové oslavě, aby Vám nezbořily dům? Tak na nic nečekejte a využijte mých magických služeb. A tak bychom mohli pokračovat stále dál. Prostě jakákoliv akce může být příjemným zážitkem a mít své zpestření v podobě mého vystoupení. Kromě toho se také mohu postarat o příjemné a poutavé moderování Vámi pořádané akce. Takže už neváhejte a objednejte si mé magické a moderátorské služby.