Zimní zahrada neboli obytný skleník není určený pouze pro pěstování exotických rostlin, ale také například:
Ø k relaxaci
Ø k práci
Ø jako jídelna
Ø jako plavecký bazén
Ø jako ateliér
Zimní zahrada je totiž variabilní a krásná. Mnohdy slouží tento obytný skleník jako rozšířené zastřešení balkonu. Pokud však máte v plánu v zimní zahradě především pěstovat bujný porost z tropických rostlin, je třeba pečlivě uvážit, kam a na jakou stranu zimní zahradu umístíte.
Tropy za sklem
Pro pěstování rostlin v zimní zahradě jsou ideální světové strany:
Ø východní
Ø západní
Ø jihovýchodní
Ø jihozápadní
Pokud je zimní zahrada situována na tyto světové strany, denní přísun slunečního světla v ní bude v mírném úhlu. Takto osvětlený obytný skleník bude mít vhodné klima a bude nejvíce prospívat rostlinám.
Ø Pokud zimní zahradu umístíte směrem na jižní světovou stranu, bude i během zimních měsíců vyhřívána sluncem na teplotu až okolo dvaceti stupňů Celsia. V letních měsících se ale může snadno přehřívat.
Bude-li zimní zahrada směřovat na severní světovou stranu, může vám s klidem posloužit jako ateliér, bazén anebo tepelně izolační blok před vchodovými dveřmi. Pokud chcete v takto situované zimní zahradě pěstovat nějaké rostliny, osázejte ji například:
Ø břečťanem
Ø prvosenkami
Ø granátovníkem
Ø fuchsiemi
V zimní zahradě, která je zaměřena na východní světovou stranu je možné ráno nachytáte první sluneční paprsky a pohodově posnídat.
Ø Zimní zahrada, která je směřována na západní světovou stranu vám zajistí, že nebudete při večeři v tomto obytném skleníku mrznout.
Jaký typ?
Zimní zahrada by měla být navržena tak, aby plynule doplňovala konstrukci domu. Je možné ji tedy přistavět ke stávajícímu domu, nebo ji započítat do stavby domu. Zimní zahrada se rovněž může nacházet například:
Ø na místě staré půdy
Ø jako prosklený altán v zahradě
Ø na ploché střeše garáže
Ø mezi dvěma části domu
Ø před vchodem